دوشنبه04/مهر/1401

پیام وزیر کشور به مناسبت ۷ مهر روز آتش نشانی و ایمنی/پوشش خدمات آتش نشانی به شهروندان به ۹۱

درصد رسیده/ قدردان خدمات شبانه روزی آتش نشان ‌ها در دوران شیوع ویروس کرونا هستم
وزیر کشور در پیامی به مناسبت هفتم مهرماه "روز آتش نشانی و ایمنی "، با تبریک این روز به همه آتش نشانان فداکار در سراسر کشور، ضمن اشاره به وظایف و ماموریت‌ های وزارت کشور در زمینه ایمنی شهرها و روستاها گفت: با تلاش مجموعه مدیریت شهری، پوشش درصد خدمات آتش نشانی به شهروندان مطابق شاخص های برنامه ششم توسعه به ۹۱ درصد رسیده است.
به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور ، متن پیام دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی به این شرح است: بسم الله الرحمن الرحیم هفتم مهرماه روز آتش نشانی و ایمنی، یادآور فداکاری ها و از خود گذشتگی‌های آتش نشانان خدوم و زحمت‌‌‌کشی‌ است که با عشق و با همه وجود برای ارتقای ایمنی و ایجاد آسایش و رفاه مردم تلاش بی وقفه و شبانه‌روزی می نمایند.
 
امروزه توسعه شهرنشینی ضرورت و اهمیت پرداختن به موضوع ایمنی در جوامع را دو چندان نموده است به نحوی که این امر از جمله اولویت های اصلی دولت و مدیریت های محلی محسوب می شود. سازمانها و واحدهای آتش نشانی با توجه به افزایش توقعات و انتظارات از آنها بایستی به طور مستمر در حال توانمندسازی و برنامه ریزی برای به کارگیری راهکارهای تخصصی و علمی برای افزایش ایمنی و ارتقای  تاب آوری باشند. ضمن آنکه در کنار این مباحث؛ فرهنگ سازی و آموزش، ‌نظارت بر ایمنی مراکز تجمعی، افزایش مشارکتهای مردمی، بهره گیری از ظرفیت تشکل های مردم نهاد و همچنین سازمان ها و دستگاه های اجرایی و مراکز علمی و پژوهشی نیز همواره باید مطمح نظر جدی قرار گیرد.  وزارت کشور با توجه به وظایف و ماموریت‌ های خود در زمینه ایمنی شهرها و روستاها همواره تلاش نموده  با رویکرد دانش پایه و نوآورانه و با همکاری سایر نهادها، زمینه ارتقای ایمنی مراکز تجمعی و افزایش خدمات آتش نشانی ها را فراهم سازد که به حمدالله امروز با تلاش مجموعه مدیریت شهری، پوشش درصد خدمات آتش نشانی به شهروندان مطابق شاخص های برنامه ششم توسعه به 91 درصد رسیده است. همچنین انتظار می رود با تصویب لایحه قانونی پیشنهادی وزارت کشور تحت عنوان "لایحه مدیریت یکپارچه ایمنی شهر و روستا" که با رویکرد پیشگیرانه و هماهنگی بین بخشی تدوین شده، مسایل و مشکلات قانونی و حقوقی این حوزه مهم بصورت اصولی مرتفع گردد. اینجانب ضمن تبریک فرارسیدن روز آتش نشانی و ایمنی به همه آتش نشانان عزیز و فداکار در سراسر کشور و با گرامیداشت یاد و خاطره دلاوری ها و ایثارگری های آتش نشانان جان برکفی که در هفتم مهرماه سال 1359 در اطفاء حریق پالایشگاه آبادان حماسه جاودانی از خود به یادگار گذاشتند و همچنین قدردانی از خدمات شبانه روزی آتش نشانی های سراسر کشور در مهار سیلاب مهیب سال گذشته و دوران شیوع ویروس کرونا در شهرها روستاها، صحت و توفیق بیش از پیش همه آتش نشانان عزیز در این مسیر دشوار و پرمخاطره را از پروردگار قادر متعال مسألت ‌دارم.

عبدالرضا رحمانی فضلی
           وزیر کشور